Haberler | PROSTAT HASTALIKLARINDA SERTLEŞME SORUNU

Her Erkeğin Prostat için Bilmesi Gerekenler :

Prostat idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran, ağırlığı normalde 18-20 gram olan ve doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan bir organdır. Meninin sıvı kısmının yapımından sorumludur.

Erkek cinsel yaşam kalitesini en çok etkileyen sağlık sorunlarının başında prostat hastalıkları gelmektedir. Prostatın en sık görülen 3 hastalığı şunladır :

1. Prostatın iyi huylu büyümesi (BPH), 
2. Prostat enfeksiyonları (Prostatit denilen prostat iltihabı), 
3. Prostat kanseri 

Prostat genellikle 40’lı yaşlardan sonra iyi huylu büyümeye başlar ve 50 yaş civarında bulgular ortaya çıkmaya başlar.

Prostat hastalığının iyi huylu büyüme mi (BPH), prostat enfeksiyonu mu (Prostatit) yoksa kansere mi bağlı olduğunu ayırt etmek için öncelikle prostat muayenesi yapılması gerekir. Prostat muayenesi, rektal yoldan parmakla yapılır, ancak erkeklerin tercih etmedikleri bir yöntemdir. Ancak, önemlidir çünkü postat bezinin büyüklüğü ve durumu hakkında genel fikir verir. Prostat kanserleri bezdeki yerleşim yerleri dolayısıyla hiç bir bulgu vermeyebilirler. Bu nedenle kanserin erken evrede yakalanabilmesi için 45 yaşından itibaren her erkek yılda bir kez rektal prostat muayenesi yaptırmalıdır.

Prostatit, prostat iltihabına verilen genel bir isimdir. Bu teşhisi koymak zordur. Ancak ağrı şikayeti çok belirgin olmaktadır.

Prostat Büyümesi veya İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) ise, prostat bezinin yavaşça büyüyerek idrar yolu üzerinde basınca neden olan doğal bir durumdur. Yaşa bağlı prostat büyümesi (BPH) erkeklerde 50 yaş sonrasında vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler sonucunda oluşur. Erkeklik hormonunun etkisi ile meydana geldiği bilinmektedir. 

Prostatın yaşa bağlı büyümesinin prostat kanserinden ayırt edilmesi çok önemlidir, yüzde 15 oranında ikisi beraber bulunabilir. Prostat büyümesi kendisini idrar şikayetleri ile gösterir; ani idrar tıkanması, idrar yolu iltihabı, idrar kesesi bozuklukları ve böbrek bozukluklarına sebep olabilir.İyi huylu prostat büyümesi yan etkilere yol açtığında çözüm amaliyattır. Açık ve kapalı amaliyat (robotik) yöntemleri söz konusudur. İyi huylu prostat büyümesi, 40 yaş üstü erkeklerin yüzde 80’inde sertleşme sorunuyla beraber birarada görülmektedir.

Prostat kanserleri erkeklerde en sık görülen kanserlerdir ve 40’lı yaşlardan itibaren görülebilmektedir. Ailesel yatkınlık önemli risk faktörüdür. Erken evrelerde belirti vermediği için şikâyetlere yol açmaz. Kanda bakılan PSA testi kanser taramasında kullanılir.PSA yüksekliği veya anormal muayene bulguları ile prostat kanserinden şüphelenildiği zaman iğne ile prostattan doku parçaları alınıp patolojide incelenilir. Prostat kanser ameliyatları da açık ve kapalı amaliyat (robotik) yöntemleri ie yapılmaktadır. Robotik cerrahide penis sinir yapılarına daha az zarar verildiği için ameliyat sonrasında sertleşme sorunu daha az şiddette görülmektedir. 

ED1000 Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi, çok sık görülen 3 gurup prostat hastalığına eşlik eden sertleşme problemine Dünyada İlk Defa SORUNUN ANA NEDENİNİ TEDAVİ EDEN ve AĞRISIZ tedavi imkanı sunmaktadır. Ortaya çıkan sertleşme sorunun şiddetine göre uygulanan 6-12-24 seanslık ED1000 tedavisi ile sertleşme sorununda GÜNÜMÜZDE BAŞKA HİÇBİR TIBBİ YÖNTEM İLE BAŞARILAMAYAN allta yatan ANA PROBLEMİ TEDAVİ EDEN YAN ETKİSİZ ÇÖZÜM İMKANI sağlamaktadır (*).

ED1000 Tedavisi,  prostatın iyi huylu büyümesi ve/veya prostat kanseri ameliyatı sonrasında ortaya çıkan sertleşme sorununu ilaçsız ve yan etkisiz olarak tedavi etmesine ilaveten prostatın iltihabi hastalıklarına (Prostatit) eşlik eden ve günümüzde hiçbir tıbbi tedavi metoduna cevap vermeyen pelvik AĞRI şikayetlerini de tedavi ederek bu hastalar için ilk defa bir umut ışığı olmuştur.

Avrupa Üroloji Birliği  ED1000 Şok Dalga Tedavisini Sertleşme Sorununda 1.Basamak Tedavi olarak önermektedir. Tıklayınız...

 

 

 

 

(*) Sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.